Brno – prodej bytů a cenový vývoj.

 

 

Za poslední čtyři roky klesly ceny brněnských bytů na prodej o 20 – 30 % s tím, že k nejmarkantnějšímu poklesu cen docházelo během let 2008 – 2010. Od té doby se ceny více méně drží, mění se jen v řádu jednotek procent.

 

Nabídkové ceny kolísají poměrně markantně, a to v závislosti na období, kdy před prodejní sezónou rostou. U prodejních, tedy realizovaných cen však činil pokles během posledního roku pouhá 2%. Co se týče prodejních cen, lze tedy trh v posledním období označit za stabilizovaný. Pro rok 2012 očekáváme stagnaci cen.

Ceny bytů jsou samozřejmě ovlivněny parametry jako jsou lokalita, zda se jedná o byt cihlový či panelový, stav bytu, velikost bytu atd.

 

Mezi nejdůležitější parametry, které ovlivňují cenu bytu, patří lokalita. Trh v jednotlivých brněnských lokalitách můžeme charakterizovat takto:

 

  • Masarykova čtvrť, Brno – centrum.

Jedná se o nejdražší lokality. Výši cen bytů v těchto čtvrtích udává jednak přesná poloha bytu, tedy kde konkrétně je byt situován a jednak charakteristiky bytu jako jsou jeho stav, orientace a výhled, patro. Starší byty se v těchto lokalitách prodávají za cenu 50 – 70 tis. Kč/ m?.

 

  • Černá Pole,  širší centrum (Mendlovo náměstí, okolí ulic Veveří, Lidická, Štefánikova, směr na Černá pole)

V převážné většině se jedná o cihlové byty ve starších zástavbách, domy jsou většinou dobře udržované, byty jsou světlé, mnohdy s vysokými stropy. Tyto lokality mají dobré zázemí se vším, co je k životu potřeba. Ceny bytů v těchto lokalitách se pohybují od 35 – 50 tis. Kč/ m?.

 

  • Žabovřesky, Jundrov, Komín, Královo Pole, Lesná.

Jedná se o lokality s pohodlným a rychlým přístupem do centra a s velmi dobrou občanskou vybaveností. Typické jsou rozsáhlejší zelené plochy skýtající možnosti relaxace pro jednotlivce i rodiny. Jde prakticky o uzavřené lokality obklopené přírodou. Nabídka bytů k prodeji i potenciální výstavba nových bytů jsou poměrně omezené. Ceny bytů k prodeji jsou nepatrně nižší než ceny bytů v širším centru, pohybují se od 32 – 45 tis. Kč/ m?.

 

  • Židenice, Štýřice, Chrlice, Slatina.

Jde o lokality jižním směrem od centra a typické pro ně je absence velkých panelových sídlišť. Jedná se o dopravně hlučnější lokality. Ceny bytů v těchto lokalitách se pohybují od 30 – 40 tis. Kč/ m?.

 

  • Kohoutovice

Ceny bytů v této lokalitě jsou na stejné úrovni, tedy pohybují se od 30 – 40 tis. Kč/ m?. Jedná se o čtvrť, kterou tvoří v podstatě velké panelové sídliště. Domy jsou však vydařeně revitalizované, je zde dobrá občanská vybavenost a čtvrť je obklopena přírodou, atraktivní je blízký lesopark. Čtvrť tak splňuje atributy pro příjemný rodinný život a proto jsou byty v této lokalitě žádanější.

 

  • Bystrc, Starý Lískovec, Nový Lískovec, Bohunice, Líšeň, Vinohrady.

Jedná se o velká panelová sídliště s dobrou občanskou vybaveností. Jde o lokality s největším objemem nabídky bytů k prodeji, což se promítá do cen, které jsou zde nižší. Výše cen bytů se však v těchto lokalitách může výrazněji lišit v závislosti na přesné poloze bytu. Ceny bytů v těchto lokalitách se pohybují od 27 – 35 tis. Kč/ m?.

 

 

 

 

 

Kam dál:

Realitní poradenství, o nás, makléři:

Domy, rodinné, rekreační domy a jiné:

  • Vyberte si z nabídky rekreačních domů, apartmánů, Chaty a chalupy k pronajmutí

Pozemky nabídka, prodej:

Hledám byt

Hypoteční kalkulačka:

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =

Kontakt: spravce@prodejbytu.com


Hledej byt na prodej v okrese:
Prodej bytu