ČSÚ: ceny bytů a domů jsou od roku 2008 níže o více než 9 pct.

Podle ČSÚ a jeho Home Price Indexu (HPI), klesly ceny nemovitostí určených k bydlení, tedy byty a domy o více než 9,1% od roku 2008 do konce roku 2012. Index HPI je konstruován tak, aby umožňoval mezinárodní srovnání cen realit  se zeměmi EU, kde se podobné indexy rovněž používají.

V indexu není nijak započítána inflace, takže jde o běžné ceny. Pokud bychom zahrnuly inflaci, pak by poklesy bytů i domů byly daleko větší, neboť pouze minulý rok činila inflace 3,1%.

Pokud se podíváme pouze na vývoj cen starších bytů pak ty od konce roku 2008 klesly o 13,7%. V Praze klesly ceny bytů více a to o 14,1%. U nových bytů, kde ČSÚ sleduje ceny pouze v Praze klesly ceny o 7,8%.

Podle ČSÚ se ceny bytů od roku 1998 zvedly 2,5 krát. Inflace za stejné období vzrostla pouze 1,5 krát je zde tedy významná disproporce, která není dlouhodobě udržitelná a spíše signalizuje to, že pokud nebude v nejbližších letech vysoká inflace budou ceny bytů pravděpodobně klesat, neboť ceny nemovitostí se dlouhodobě zvyšují pouze o inflaci nebo lehce kolem ní.

Srovnání s jiným měřením od firmy IRI můžete nalézt zde: Jak se měnily ceny bytů od 2008-2012

 

 

Kam dál:

Realitní poradenství, o nás, makléři:

Domy, rodinné, rekreační domy a jiné:

  • Vyberte si z nabídky rekreačních domů, apartmánů, Chaty a chalupy k pronajmutí

Pozemky nabídka, prodej:

Hledám byt

Hypoteční kalkulačka:

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =

Kontakt: spravce@prodejbytu.com


Hledej byt na prodej v okrese:
Prodej bytu