Olomoucký kraj – prodej bytů a cenový vývoj.

 

 

Olomouc: byty na prodej

 

Ceny bytů k prodeji v Olomouci klesly v průběhu posledních tří až čtyř let o 25 – 30 %. V roce 2011 byl trh s prodejem bytů stabilizovaný. Ustálila se nabídka a poptávka a pokles cen představoval již pouhá 2 %. Pro další období očekáváme pro Olomouc na trhu s byty k prodeji stagnaci.

 

Například panelové družstevní byty o velikosti 3+1 se v roce 2008 prodávaly za 1,7 mil. Kč. Dnes je jejich cena 1,3 mil. Kč.

 

V širším centru města jsou k dispozici především cihlové velkometrážní byty (100 m?), u nichž je žádoucí, mnohdy i nutné, provedení rekonstrukce. Ceny těchto bytů klesly z 2,5 mil. Kč na 1,8 – 1,9 mil. Kč. Prodávající musí při stanovení požadované ceny za byt vzít v úvahu poměrně vysoké náklady na budoucí rekonstrukci.

 

Situace na olomouckém realitním trhu v prvním čtvrtletí roku 2012 je taková, že v nabídce je přibližně tisícovka bytů k prodeji. Nejvyšší ceny jsou za byty na ulicích  Schweitzerova a Nešverova, nejnižší ceny mají byty na Nových Sadech.

 

Reálné ceny nových bytů se pohybují okolo 25 tis. Kč/ m? v okrajových čtvrtích Olomouce a od 30 tis. Kč/ m? v centru města. 20 % nově postavených bytů zůstává podle odhadů neprodaných.

 

Odhady dalšího vývoje cen na trhu s prodejem olomouckých bytů nepředpokládají růst cen výrazněji nad míru inflace. Také s ohledem na ceny za pronájmy bytů vůbec pro nadcházející období zvyšování cen bytů k prodeji neočekáváme. Navíc jsou připraveny některé projekty rozvoje bydlení, jako např. multifunkční projekt Šantovka, který počítá i s objekty pro bydlení.

 

Poslední sčítání lidu přineslo zajímavé informace. Počet obydlených bytů vzrostl z původních 40367 na současných 41625. Bez zajímavosti rozhodně není zjištění, že Olomouc se vylidňuje. Za posledních 10 let odešlo z města 2000 obyvatel, tedy 2 %. Olomouc, která byla ještě donedávna pátým největším městem v republice, tak předstihl Liberec. Hlavním důvodem úbytku obyvatel ve městech bývá především nedostatek pracovních příležitostí a to také ovlivňuje výše cen bytů k prodeji. A Olomouc není v tomto ohledu výjimkou.

 

Co ovšem zdražuje vlastnické bydlení v Olomouci, je výrazné zvýšení daně z nemovitosti.

 

 

Šumperk, Přerov, Prostějov: byty na prodej

 

V Šumperku se panelové byty o velikosti 3+1 prodávaly v roce 2008 za 1,4 mil. Kč, dnešní cena takového bytu je okolo 1 mil. Kč.

 

V Přerově a Prostějově se trh a ceny vyvíjely obdobně. V Prostějově je navíc trh poznamenán výraznějším úbytkem pracovních míst poté, co svoji výrobu ukončil podnik OP Prostějov, jež byl v regionu významným zaměstnavatelem.

 

 

Byty na prodej v Olomouci, byty na prodej v Prostějově, Přerově a Šumperku, nabídky bytů k prodeji z ostatních regionů a inzerci bytů bez realitky i s realitní kanceláří najdete u nás snadno a rychle.

 

 

Kam dál:

Realitní poradenství, o nás, makléři:

Domy, rodinné, rekreační domy a jiné:

  • Vyberte si z nabídky rekreačních domů, apartmánů, Chaty a chalupy k pronajmutí

Pozemky nabídka, prodej:

Hledám byt

Hypoteční kalkulačka:

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =

Kontakt: spravce@prodejbytu.com


Hledej byt na prodej v okrese:
Prodej bytu