Praha – prodej bytů a cenový vývoj.

 

 

Cenový vývoj

 

Praha je nejdražším regionem v republice co do prodeje bytů. S ohledem na kupní sílu lze konstatovat, že ceny bytů v Praze jsou vyšší než ceny srovnatelných bytů ve Vídni, Berlíně nebo dokonce Paříži.

 

I v Praze v posledních třech letech výrazně převažuje nabídka nad poptávkou, což se projevilo poklesem prodejních cen. Například byt velikosti 3+1 v průměrné lokalitě a průměrného opotřebení se v roce 2008 dal pořídit za 3,4 mil. Kč, dnes již za 2,6 mil. Kč. Dnes se ceny pražských bytů pohybují v závislosti na lokalitě a míře opotřebení mezi 45 – 50 tis. Kč/m?.

 

Ceny bytů na prodej klesají stále, ale rok od roku mírněji. Porovnáním prodejních cen bytů v letech 2010 a 2011 zjistíme, že meziroční pokles cen činil 6-7 %. Od prvního čtvrtletí roku 2011 do prvního čtvrtletí roku 2012 představuje pokles cen 3,5-4,5 %, což je polovina oproti předchozímu období.

 

Největší pokles cen jsme zaznamenali u bytů situovaných v okrajových částech Prahy. V centru Prahy se výše cen drží, ale citelný je zde nezájem ze strany kupujících.

 

Průběžně v čase klesá také rozdíl mezi cenami nabídkovými a cenami realizovanými, tzn. prodejními. V r. 2008 byl rozdíl mezi těmito cenami ještě nepatrný, ale po obratu na trhu, kdy došlo k převaze nabídky, je rozdíl znatelný, přičemž největší byl v letech 2009 a 2010. Tehdy představoval rozdíl mezi nabídkovými cenami a cenami prodejními až 15 %, v r. 2011 pak 5-7 %.

 

Prognóza vývoje cen a prodejů

 

V prodeji bytů se obecně očekává pro tento rok stagnace, a to především díky snižování disponibilních příjmů občanů. Současné období se totiž vyznačuje všeobecným zdražováním, které není vyváženo růstem mezd. Co se týká prodejních cen, pro tento rok očekáváme mírný pokles, který bude zřejmě srovnatelný s předchozím rokem, a to do 5%. Ceny bytů nezačnou stoupat, dokud nedojde k silnějšímu hospodářskému oživení a díky němu i k růstu disponibilních příjmů potencionálních zájemců o koupi bytu.

 

Městské byty

 

Podle Českého statistického úřadu je v současné době v Praze 496 911 obydlených bytů. Z tohoto počtu je 62900 bytů v osobním vlastnictví, nájemních bytů je zhruba 188 700. Mnoho městských bytů bude v nadcházejících letech privatizováno. Některé budou stávajícím nájemcům nabídnuty za zvýhodněnou cenu. Ceny, které zatím byly stanoveny, se pohybují od 10 – 20 tis. Kč/ m?. Některé městské byty se ale jistě dostanou i mezi ostatní tržní nabídku. V roce 2012 by mělo být zprivatizováno až 10 tisíc městských bytů. Většina z nich je situována ve čtvrtích Bohnice, Kobylisy, Praha 9 a Praha 11.

 

Nové byty

 

Největší poptávka po nových bytech a nejvíce nových bytů na prodej zároveň je v lokalitách Praha 4, Praha 5, Praha 9 a Praha 10. Zde se také nejvíce staví. Současná průměrná cena za nový byt se pohybuje kolem 55 tis. Kč/m?.

 

Během prvního čtvrtletí r. 2012 však zájem o nové byty nebyl,

 

Ročně se v Praze prodá 2 – 3 tisíce nových bytů. V roce 2009 se prodalo 1900 nových bytů, v r. 2010 přibližně 2500 nových bytů. V r. 2011 ceny nových bytů klesly o 7 – 9 % a  prodalo se téměř 3000 nových bytů,  také díky spekulacím o růstu cen nových bytů z důvodu zvýšení sazby DPH a spekulacím o růstu prodejů.

 

V současné době je v nabídce přibližně 7 tisíc nových bytů k prodeji. 2,5 – 3 tisíce nových bytů je postaveno avšak neprodáno, přičemž zhruba třetina z nich je v nabídce déle než dva roky. A pro rok 2012 se předpokládá dokončení dalších 2200 bytů a pro nadcházející období 3 – 5 let se očekává uvedení dalších 10 tisíc nových bytů na trh.

 

Luxusní byty

 

Trh s pražskými luxusními byty čítá řádově stovky bytů na prodej, je tedy o malý trh. Dolní cenová hranice luxusních bytů  na prodej je 100 tis. Kč/ m?.

 

 

 

Kam dál:

Realitní poradenství, o nás, makléři:

Domy, rodinné, rekreační domy a jiné:

  • Vyberte si z nabídky rekreačních domů, apartmánů, Chaty a chalupy k pronajmutí

Pozemky nabídka, prodej:

Hledám byt

Hypoteční kalkulačka:

Cena nemovitosti:
Vlastní zdroje:
Doba splácení: let
Úroková sazba: %
Úvěr:  
Měsíční splátka:  
Celkem zaplatíte:  
  = Počítej =

Kontakt: spravce@prodejbytu.com


Hledej byt na prodej v okrese:
Prodej bytu